YouTube-video

#minunkirkkoni

 

Eurajoen seurakunta

https://eurajoenseurakunta.fi

Äänestysaktiivisuus kirkkovaltuuston vaaleissa

Äänestysprosentti

22,1 %

Äänestäneitä 1353
Äänioikeutettuja 6120

Ennakkoäänestysprosentti

11,4 %

16–17 -vuotiaiden äänestysprosentti

10,8 %

Äänestäneitä 21
Äänioikeutettuja 195

Yhteenveto kirkkovaltuustoon valituista luottamushenkilöistä

Yleistä

Valittuja 23 kpl
Valituista uusia 11 kpl
keski-ikä vuotta 54 vuotta

Sukupuolijakauma

Ikäjakauma

Ehdokaslistajakauma

Valitut luottamushenkilöt kirkkovaltuustoon

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Seppo Lempainen ekonomi 23 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 848,00 * 94
Harri Lehtinen poliisi 18 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 424,00 * 79
Anna-Liisa Seppä perushoitaja 14 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 282,67 * 59
Kristiina Isokorpi diakoni, sosionomi YAMK 38 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 250,00 * 60
Auli Lanki perushoitaja, eläkeläinen 28 Eurajoen demarit ehdokaslista 226,00 * 65
Uolevi Kotilehto  kanttori, mus.op. 21 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 212,00 * 59
Timo Rauvola  maatalousyrittäjä 7 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 169,60 * 57
Virpi Pämppi esiopettaja, maatalousyrittäjä 9 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 141,33 * 55
Mikko Tuominen  erityisluokanopettaja 48 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 125,00 * 31
Eeva Nuurma yrittäjä 2 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 121,14 * 48
Olavi Nummi eläkeläinen 30 Eurajoen demarit ehdokaslista 113,00 * 46
Tuomo Aro-Heinilä eläkeläinen 3 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 106,00 * 40
Marja Jalonen esiluokanopettaja 11 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 94,22 * 37
Timo Antti  maatalousyrittäjä 4 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 84,80 * 35
Hanna Tuominen lehtori 47 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 83,33 * 28
Niina Nordling  sosionomiopiskelija, yo-ravintolakokki 19 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 77,09 * 33
Irja Suoyrjö  ruokapalvelu- ja toimitilatyöntekijä 32 Eurajoen demarit ehdokaslista 75,33 * 35
Jouko Jalonen  eläkeläinen 26 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 70,67 * 30
Saara Pämppi  opiskelija 8 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 65,23 * 27
Veijo Mäkilä  yrittäjä 45 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 62,50 * 25
Henrik Mäkilä tradenomi 10 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 60,57 * 25
Hanna Suominen  aineenopettaja, FM 20 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 56,53 * 25
Matti Valtonen  eläkeläinen 33 Eurajoen demarit ehdokaslista 56,50 * 24

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Varajäsenet ja valitsematta jääneet ehdokkaat

Nimi Ammatti tai arvo Ehdokasnumero Ehdokaslista Vertausluku* Äänet
Matti Luotola   maanviljelijä 17 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 53.0 23
Tuuli Rintanen   lymfa-fysioterapeutti 49 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 50.0 23
Erja Uusi-Uola sairaanhoitaja 13 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 49.8824 21
Tuula-Marja Sainio   luokanopettaja, eläkeläinen 31 Eurajoen demarit ehdokaslista 45.2 20
Marja-Liisa Pesonen   psyk.sh., TtM 5 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 44.6316 15
Keijo Siiskonen   eläkeläinen 15 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 42.4 15
Tiina Jaakkola   sosiaaliohjaaja, yrittäjä 39 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 41.6667 19
Aimo Juhola   ahtaaja 6 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 38.5455 12
Hanna Östman lähihoitaja 34 Eurajoen demarit ehdokaslista 37.6667 18
Otso Jaakkola   insinööri 24 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 36.8696 10
Jarmo Sallila yrittäjä 46 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 35.7143 13
Kimmo Ankelo   kunnossapitoinsinööri 16 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 35.3333 9
Arto Järvinen   opiskelija 22 Kotiseurakuntamme ystävät ehdokaslista 33.92 7
Anne Harju   lähihoitaja 27 Eurajoen demarit ehdokaslista 32.2857 11
Kari Elomaa   maanviljelijä 35 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 31.25 10
Teuvo Liimatta   linja-auton kuljettaja 29 Eurajoen demarit ehdokaslista 28.25 7
Saara Hakkiluoto-Kartio   sosiaalikasvattaja 36 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 27.7778 10
Kimmo Voutilainen   taksiautoilija 51 Eurajoen ja Luvian perussuomalaiset ehdokaslista 26.0 9
Mikko Lemmetty   tekniikan tohtori, pääinsinööri 44 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 25.0 10
Vilma Hannukainen   opiskelija 37 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 22.7273 9
Pirkko Kujala   yrittäjä 41 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 20.8333 6
Ismo Kuuri   account manager 42 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 19.2308 3
Adiel Kartio   opiskelija 40 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 17.8571 2
Markku Lehtisalo   lennonopettaja 43 Kotiseurakuntamme parhaaksi ehdokaslista 16.6667 1
Mervi Salonen   palveluesimies 54 Eurajoen ja Luvian perussuomalaiset ehdokaslista 13.0 5
Markku Tommila   muusikko 52 Eurajoen ja Luvian perussuomalaiset ehdokaslista 8.66667 4
Jani Mäki   mekaanikko 53 Eurajoen ja Luvian perussuomalaiset ehdokaslista 6.5 4
Ari Olavi Haapasaari   käynnissäpitäjä 55 Eurajoen ja Luvian perussuomalaiset ehdokaslista 5.2 4
Piia Nurminen   eläkeläinen 50 Eurajoen ja Luvian perussuomalaiset ehdokaslista 4.33333 0

 Uusi luottamushenkilö
*) Ehdokkaat laitetaan henkilökohtaisen äänimääränsä mukaan järjestykseen. Sitten ensimmäiselle annetaan vertausluvuksi listan koko äänimäärä, toiselle puolet jne.

Seurakunnassa ei ole seurakuntaneuvoston vaaleja